Історія кафедри
Офіційне відкриття кафедри позашкільної освіти.
24 грудня 2012 р. у Національному педагогічному університеті імені М.П. Драгоманова відбулась важлива для позашкілля подія – офіційне відкриття першої в Україні кафедри позашкільної освіти.
Створення кафедри позашкільної освіти відображає загальну тенденцію розвитку позашкілля в Україні та інших державах світу, потребу у підготовці фахівців для позашкільних навчальних закладів.
Згідно Указу Президента України “Про проведення у 2013 році в Україні Року дитячої творчості” від 28.12.2012 р. № 756/2012 з метою сприяння забезпеченню освітньо-культурних потреб дітей, створення умов для їх творчого, інтелектуального, духовного та фізичного розвитку, виявлення і підтримки талановитих та обдарованих дітей, організації змістовного дозвілля, вдосконалення виховної роботи та розбудови системи позашкільної освіти у 2013 році в Україні – Рік дитячої творчості.
Метою діяльності кафедри позашкільної освіти є проведення навчально-виховної та методичної діяльності зі спеціалізації “Позашкільна освіта”, навчальних дисциплін “Теорія і методика позашкільної освіти”, “Методика гурткової роботи”, “Основи позашкільної освіти”, здійснення наукової роботи за цим напрямом.
Створення кафедри позашкільної освіти стало результатом багаторічної діяльності Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова за підтримки Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, відділу позашкільної освіти, виховної роботи та захисту прав дитини щодо державної політики у галузі позашкільної освіти, науково-педагогічного забезпечення системи позашкільної освіти, професійної підготовки педагогічних працівників для позашкільних навчальних закладів.
За підтримки грантів Президента України проведено три масштабні наукові дослідження у галузі позашкільної освіти (“Розроблення змісту підготовки педагогічних працівників для позашкільної освіти в Україні”, Указ Президента України від 20.05.2011 р. № 592/2011; “Теоретико-методичні основи позашкільної освіти в Україні”, Розпорядження Президента України від 26.06.2008 р. № 207/2008-рп; “Система позашкільної освіти в Україні та її роль у вихованні підростаючого покоління”, Розпорядження Президента України від 14 грудня 2005 р. № 1279/2005-рп). Досліджено основні засади організації вільного часу дітей та молоді в інших державах за підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду, а професори університету є членами Європейської асоціації неформальної освіти (EAICY).
У офіційному відкритті кафедри позашкільної освіти брали участь представники Адміністрації Президента України, Верховної Ради України, Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, керівництво, викладачі та студенти Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, директори, педагоги та вихованці позашкільних навчальних закладів.
Відкриття кафедри позашкільної освіти є історичною місію університету. Згідно архівних даних в 1920–30 рр. у Київському педагогічному інституті функціонував позашкільний відділ (нині – Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова).
Готувати педагогів-фахівців для роботи з вихованцями позашкільних навчальних закладів повинен флагман педагогічної освіти України, – переконаний ректор НПУ імені М.П. Драгоманова акад. Віктор Андрущенко. – Тому вчені університету першими поставили це питання на порядку денному. Кафедра, що створена в Драгоманівському університеті, пріоритетно повинна стати своєрідним науково-методичним центром, що згрупує навколо себе кращі уми вітчизняного і європейського простору”.
З вітальним словом від Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України виступила Алла Середницька, начальник відділу позашкільної освіти, виховної роботи та захисту прав дитини міністерства. Алла Дмитрівна відмітила, що: “За останні 5 років дуже активно розроблялося питання підготовки кадрів у сфері позашкільної освіти. Сьогодні присутні ентузіасти, які піднімали це питання і ми безпосередньо долучалися до його вирішення. Тому результатом нашої активної діяльності – є відкриття кафедри позашкільної освіти. Дозвольте подякувати ректору, всім хто працює в університеті, особливу подяку висловити Олені Володимирівні, яка доклала значних зусиль і для відкриття кафедри, і для підготовки кадрів в цілому для позашкільної освіти.
Сучасна позашкільна освіта – це 1,5 тис. позашкільних навчальних закладів державної і комунальної форми власності, а також 603 тис. – дитячі спортивні школи. Це 1,5 млн. дітей, які відвідують заклади. Збільшилась за минулий рік на 1400 кількість гуртків, а відповідно стало більше і дітей, які там навчаються, а це потребує підготовки кадрів”.
“Слід відмітити і приємні новини, адже цього року в позашкілля прийшла молодь. Безумовно, досвідчені кадри є золотий фонд нашого позашкілля, але важливо, коли існує баланс між молодими кадрами і досвідченими педагогами, тому що є кому передавати свій досвід.
Великий вклад кафедра зробить у підготовку професійних кадрів для позашкілля. Це повинна бути системна, планомірна робота. Відкриття кафедри має бути гарним прикладом для наслідування й інших вищих педагогічних навчальних закладів та обласних інститутів педагогічної освіти. І сьогодні дійсно хочеться подякувати НПУ імені М.П. Драгоманова, який взяв на себе цю таку почесну місію” – підкреслила Алла Середницька.
Учасників заходу від імені Адміністрації Президента України привітала Любов Лісовська. Любов Володимирівна зазначила, що: “Вітає від керівництва Адміністрації Президента з нагоди відкриття кафедри позашкільної освіти.
Сьогоднішньому дню передувала дуже потужна робота. Започаткування, відкриття такої кафедри при одному із головних, державних вищих педагогічних навчальних закладів має стати взірцем для інших закладів.
Адже позашкільна освіта, позашкілля в нашій державі є дуже значима, необхідна, потрібна робота. Все, що робиться – робиться для наших дітей, нашої держави і сподіваємося, що успіхи будуть!”.
Від імені Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова виступив проф. Роман Вернидуб, проректор з навчально-методичної роботи Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. Роман Михайлович відмітив, що: “Кафедра позашкільної освіти була створена рішенням Вченої радою НПУ імені М. П. Драгоманова від 25.09.2012 р. та наказом НПУ імені М. П. Драгоманова “Про створення кафедри позашкільної освіти НПУ імені М. П. Драгоманова” від 01.10.2012 р. № 492.
Сьогодні ми присутні на святковій, урочистій події з нагоди відкриття кафедри, її навчальних та робочих приміщень. І в такий святковий момент ми вітаємо всіх із визначальною подією.
Для Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова відкриття кафедри позашкільної освіти є дань нашого університету історії та традиціям. Новостворена кафедра буде надійним послідовником всіх справ, що були започатковані й раніше, існують і активно розвиваються. Бажаємо успіхів, гарних студентів і значних досягнень”.
Від Верховної Ради України виступив Євген Красняков, народний депутат України ІІ та ІІІ скликань, головний консультант секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти. Євген Васильович, відмітив, що: “Ми присутні на великій події. Адже, у вищих педагогічних навчальних закладах дещо забули ідею щодо розвитку позашкільної освіти, позашкільної роботи.
Україна має Закон “Про позашкільну освіту”, але системно не забезпечувала підготовку кваліфікованих кадрів цієї галузі освіти.
Позашкільна освіта – це освіта, великий шлях, який треба розвивати. Велика робота необхідна і в плані законодавства. Не зважаючи на те, що раніше надавалась додаткова кваліфікація методист з виховної роботи. Тому треба відроджувати систему підготовки кадрів. Закон України “Про позашкільну освіту”, якому більше 10 років, сьогодні потребує внесення змін. Сьогодні є фахівці, які працюють і прикладуть ще більше зусиль, щоб відбувався розвиток позашкільної освіти”.
Завідувачем кафедри призначено доктора педагогічних наук, професора Олену Биковську. За словами Олени Володимирівни, це для неї велика відповідальність і гордість за позашкілля.
“Для України та інших держав світу підняття позашкільної освіти на достатній і високий рівень є одним з пріоритетних завдань, яке означає майбутнє цивілізації. Позашкілля відповідає за освіту дітей та молоді у вільний час, їх навчання, виховання, розвиток та соціалізацію. Адже чим дитина займається у вільний час, таким буде і її майбутнє. А це – майбутнє суспільства, держав, світу, – переконана учений”. Як запевнила Олена Володимирівна, для молодих фахівців знання в галузі позашкілля – це ще й нова можливість здобуття навиків і кваліфікації педагога позашкільного навчального закладу, майбутнього працевлаштування, іншого погляду на питання організації вільного часу.
Олена Биковська від імені колективу кафедри, студентів подякувала всім за підтримку створення кафедри позашкільної освіти, підтримку позашкілля.
“Особливу подяку висловлюємо представникам законодавчої і виконавчої влади – Адміністрації Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України за багаторічну плідну співпрацю і підтримку діяльності у галузі позашкільної освіти, – зазначила Олена Биковська. – Дякуємо ректорату, вченій раді, професорсько-викладацькому і студентському колективу Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова за співпрацю і підтримку створення кафедри позашкільної освіти. Окремо дякуємо керівництву і співробітникам інженерного відділу та відділу постачання НПУ імені М. П. Драгоманова за роботу щодо забезпечення відкриття кафедри.
Щиро дякуємо за багаторічну плідну співпрацю у розвитку позашкілля практикам позашкільної освіти – директорам, педагогам і вихованцям позашкільних навчальних закладів”.
Від директорів позашкільних навчальних закладів виступили Оксен Лісовий, директор Національного центру “Мала академія наук України”, кандидат філософських наук. Оксен Васильович привітав Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова з відкриттям кафедри позашкільної освіти, тим, що він був, є, і залишається лідером вищої педагогічної освіти.
Оксен Лісовий зазначив, що: “Вважаю, що університет підготував і зробив значний подарунок всім позашкільникам до Святого Миколая – відкрив кафедру позашкільної освіти. Адже надзвичайно важко шукати висококваліфікованих спеціалістів, методистів для позашкільної освіти. Сподіваємось, що зі стін цього університету, цієї кафедри вийде плеяда нових професійних, ідейних педагогів, методистів, людей, які науково будуть підходити до цієї справи.
Особливо необхідно враховувати, що Україна може говорити про те, що вона є лідером в сфері роботи з обдарованими дітьми, а система позашкільної освіти є унікальною. Тому те, що Ви роботе є надзвичайно актуально і знаходиться на гребені тенденцій!”.
З вітанням від позашкільних навчальних закладів також виступили Наталія Савенко, директор Центру позашкільної роботи м. Києва та Ірина Мосякова, директор Центру творчості дітей та юнацтва “Шевченківець” .
Від Інституту гуманітарно-технічної освіти НПУ імені М. П. Драгоманова виступив Микола Корець, директор інституту, доктор педагогічних наук, професор. Микола Савич привітав присутніх і відмітив, що: “Не минуло і два роки, як з нашої ініціативи при розробці державних стандартів підготовки бакалаврів технологічної освіти до циклу професійно-педагогічної підготовки була введена навчальна дисципліна “Теорія і методика позашкільної освіти”, а також запроваджена педагогічна практика у позашкільних навчальних закладах. Це не випадково, оскільки цьому передувала тетанічна робота в рамках науково-дослідної лабораторії теорії і методики позашкільної освіти, яку очолює Олена Биковська.
Ми не зупиняємося на цьому і нині ведуться корективи магістерської програми підготовки магістрів технологічної освіти, щоб запровадити на рівні магістра підготовку методистів для системи позашкілля. Цим самим ми реалізуємо наступність в системі підготовки педагогічних кадрів для позашкільної освіти, певну системність. Для реалізації цих серйозних завдань, необхідним постало, щоб цю справу очолила структура в у форматі кафедри. І ми дякуємо всім за підтримку ідеї, адже ми першопрохідці у цій справі. Не виключенням буде те, що наш досвід пошириться в інших вищих педагогічних навчальних закладах України. Тому ми повинні дати добрий приклад, повинні бути в цій справі взірцем. Дякуємо за високу довіру”.Микола Савич вручив диплом кандидата педагогічних наук викладачу кафедри позашкільної освіти Ганні Поповій, яка захистила дисертацію з питань позашкілля.
Відкриття урочистої події супроводжувала зразкова вокально-хорова студія “Диво калинове” Центру позашкільної роботи м. Києва, лауреат премії імені Д. Луценка “Осіннє золото”.
Учасники заходу мали можливість оглянути приміщення кафедри, навчальні та робочі кабінети, ознайомитися з виставкою творчих робіт студентів ІГТО НПУ імені М. П. Драгоманова та учнів ВПТУ № 40.
Завершився захід музичним вітанням від Оксани Калінчук, художнього керівника зразкової вокально-хорової студії “Диво калинове” Центру позашкільної роботи м. Києва, лауреата премії імені Д. Луценка “Осіннє золото”, лауреата премії імені Л. Кириченко “Я козачка твоя, Україно”, Заслуженої артистки України, випускниці Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова.