Палац дитинства крізь призму часу

     Палац дитячої та юнацької творчості Мелітопольської міської ради Запорізької області – комплексний заклад позашкільної освіти. Це один з найстаріших закладів позашкільної освіти України. Він з 29.09.2009 р є правонаступником Палацу піонерів м. Мелітополя, який було засновано у 1935 році.
    2020 рік є ювілейним, 1 жовтня заклад відзначатиме 85 – річчя із дня заснування.

     Трішки історії.

    У 1875 році у історичному центрі міста Мелітополя на вулиці Воронцовській, 9 у двоповерховій новій будівлі, свої двері відкрило «Товариство взаємного кредиту», яке працювало тут до 1917 року. У 1925 р. за адресою К. Маркса, 9 розташовувався Окрфінвідділ.
    У 1935 році тут відкрився Палац піонерів. Саме з цього часу тут назавжди оселилося дитинство.
Багато історичних подій відбулося за цей час, і кожна з них відкладала свій відбиток на життя Палацу та його мешканців.
    Першим директором Палацу піонерів був В.В. Краславський. За його ініціативою були відкриті гуртки: танцювальний, драматичний, хоровий, образотворчий, радіо гурток і дитячий духовий оркестр. Здобутками довоєнного часу стали: здійснення постановки опери «Кіт у чоботях», неодноразові перемоги вихованців у оглядах художньої самодіяльності.
     Під час окупації Палац був зайнятий нацистами, а відразу після визволення міста Мелітополя, у жовтні 1943 року, до Палацу повернулися діти.
  З 1961 по 1997 рік директором Палацу піонерів стає заслужений вчитель України Діна Петрівна Водвуденко. Ці роки відзначилися розширенням напрямків гуртків Палацу. Розпочали роботу оркестр народних інструментів, театр ляльок «Петрушка», ансамбль народного танцю «Ровесники», хор хлопчиків «Дзвіночки», гурток вишивки «Веселка» та інші. Колективи ведуть активно творчу діяльність як у місті, так по Україні і за її межами.
У 70 – ті роки продовжився розвиток творчих колективів. Досягнення юних мелітопольців неодноразово демонструвалися на державних виставках, рушники юних майстринь вражали мешканців Чехії, Югославії, Франції. З 1970 року у Палаці піонерів розпочинає роботу профільний оздоровчий табір «Фестивальний».
У 80 – тих роках з’являються нові гуртки: ансамбль бального танцю «Грація», гурток м’якої іграшки, літературно – художня студія «Слово», гурток технічного моделювання та інші. Продовжуються творчі подорожі.
90 – ті роки принесли нове дихання – з’являється нова назва закладу – Палац дитячої та юнацької творчості. Тут продовжують працювати гуртки художньо-естетичного напрямку, а на зміну політичним і ідеологічним гурткам приходять творчі об’єднання старшокласників.

З 1997 року колектив однодумців об’єднує директор Палацу дитячої та юнацької творчості відмінник освіти України Міщак Тетяна Михайлівна.
Соціальний запит, внутрішня політика держави, реформи, змінили і напрямки роботи позашкільного закладу. Так з’явилися такі гуртки, як – студія початкового естетичного виховання «Родничок» для дошкільнят, клуби організаторів творчих справ, «Лідер», інтелектуали, «Юн-прес», «Чиста криниця» для підлітків, студія дизайну, студія початкового технічного моделювання та креативного дизайну, шоу-група «Денсленд», театр мініатюр «Прем’єра». Створення нових гуртків і напрямків роботи давало можливість залучати більшу кількість дітей різного віку. За ініціативою керівництва Палацу, закладу було надано другий корпус, який потребував значних ремонтних робіт та поліпшення матеріально – технічної бази закладу.
     2015 року, в рамках децентралізації, заклад стає самостійною фінансовою структурою.
Сучасний Палац дитячої та юнацької творчості – це понад 1500 дітей та учнівської молоді віком від 4 до 21 років, які займаються у 75 гуртках, ансамблях, творчих об’єднаннях. Освітній процес в закладі здійснює педагогічний колектив, до складу якого входить 36 педагогів, з яких 12 – Відмінники освіти України, 3 мають звання «керівник гуртка – методист». Основним напрямом роботи є художньо-естетичний, 10 колективів мають почесні звання. 6 творчих колективів – «Народний художній колектив», 4 – «Зразковий художній колектив». Соціально – реабілітаційний напрям представлено клубами вихованців середньої та старшої ланки.
    У стінах закладу функціонує міська дитяча організація «Росток», яка є партнером із 29 освітніми закладами міста.
     Палац дитячої та юнацької творчості є ініціатором та активним учасником понад 500 міських та обласних масових заходів: дитячих і родинних свят, вечорів відпочинку, вікторин, інтелектуальних ігор, краєзнавчих турнірів, тренінгів, пізнавальних та розважальних програм, концертів, благодійних акцій, Новорічних свят, походів, творчих зустрічей, змагань, виставок, фестивалів, вистав, філармоній, вебінарів, дебатів.
     Палац пишається своїми вихованцями. Вони активні учасники міських масових заходів, благодійних акцій. Вихованців знають не тільки в рідному місті, а й за його межами. Вони є переможцями багатьох Всеукраїнських та Міжнародних фестивалів у Росії, Молдові, Білорусії, Прибалтиці, учасниками творчих зустрічей у Чехії, Словаччині, Словенії, Болгарії, Франції, Німеччини, Польщі, Австрії, Сербії.
     Щорічно Палац випускає у доросле життя своїх випускників. Багато з них продовжують навчання за обраним у закладі профілем та потім поповнюють професійні творчі колективи України, Туреччини, Китаю, Кореї, Німеччини. Багато відомих людей виховувалося у стінах нашого закладу.
     Найяскравішими прикладами є вихованці образотворчого гуртка: народний артист СРСР, кінорежисер Григорій Чухрай, відомі художники Віктор Альошин, Михайло Колесник, Петро Лебединець; вихованець студії «Слово», зараз відомий телеведучий – Роман Кадемін.
Запорукою успіху колективу Палацу є органічне поєднання досвіду роботи досвідчених працівників з новаторськими ініціативами молодих колег, працелюбності і творчості вихованців та підтримки і відданості батьків.
     Педагогічний колектив закладу впевнено дивиться в майбутнє, адже за період його становлення і розвитку створено міцний базис для подальшої творчої діяльності.

Болбат Ю. В.,
заступник директора з НВР «Палацу дитячої та юнацької творчості»
Мелітопольської міської ради Запорізької області.

Контакти

03148, м. Київ, пр-т Л. Курбаса, 2-А
Тел.: (044) 407-07-94
Моб.: (096)337-15-81
E-mail: [email protected] 
Міжнародна асоціація
позашкільної освіти

Кафедра позашкільної освіти
Інженерно-педагогічний факультет
НПУ імені М. П. Драгоманова

Ми в соцмережах